Historia Misia Uszatka

Miś Uszatek ma już ponad 45 lat. Twórcami jego są poeta i bajkopisarz Czesław Janczarski oraz ilustrator Zbigniew Rychlicki. Początkowo Miś Uszatek gościł przede wszystkim w pisemku dla dzieci „Miś", a po jakimś czasie stał się bohaterem dużej ilości książeczek, które zostały przetłumaczone na wiele języków. Jednak szczyt popularności Uszatek przeżywał w 1975 roku, kiedy to studio Małych Form Filmowych SE-MA-FOR w Łodzi, we współpracy z Telewizją Polską rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Misiem Uszatkiem w roli głównej, któremu swojego głosu użyczał Mieczysław Czechowicz. „Misia, co klapnięte uszko ma" od razu pokochały wszystkie dzieci. W szybkim tempie powstawały kolejne odcinki. Do 1987 roku powstały aż 104 filmowe przygody misia.
Tytułowa piosenka Uszatka stała się przebojem śpiewanym przez dzieci. Miś Uszatek bawi już trzecie pokolenie polskich dzieci, sympatia do niego nie maleje.