Światowy Dzień Wody

Woda życiem jest w przyrodzie,
więc oszczędzaj ją na co dzień.
Żeby życie uratować,
nie możemy jej marnować!

Przez ostatnie pięćdziesiąt lat światowe zapotrzebowanie na wodę znacznie wzrosło. Przyczyną takiej sytuacji jest wzrost populacji, rosnąca konsumpcja i długotrwałe okresy suszy związane ze zmianami klimatycznymi. Zmienił się także sposób, w jaki produkujemy nasze jedzenie i przedmioty codziennego użytku. W związku z tym w szybkim tempie rośnie zapotrzebowanie na wodę wykorzystywaną w przemyśle oraz ilość wody potrzebnej do irygacji rozrastających się pól uprawnych.

Woda to jeden z najważniejszych elementów życia na Ziemi. Dlatego też, od 1993 roku, 22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody. Ma on na celu zwrócenie uwagi na znaczenie wody oraz podkreślenie potrzeby oszczędzania tego cennego zasobu.

Dzieci z grupy „Muchomorki” w piątek obchodziły Światowy Dzień Wody. Podczas zajęć dzieci odkrywały tajemnice wody i jej  znaczenie dla życia ludzi, zwierząt i roślin, wsłuchiwały się w odgłosy wody oraz dowiedziały się, że woda, która płynie w naszym kranie to nie jedyna woda, którą zużywamy. Kolorowe ilustracje pomogły uświadomić dzieciom, że każdy przedmiot codziennego użytku, transport, ubranie, a także jedzenie potrzebują wody w procesie produkcji.
Ponadto każdy przedszkolak mógł przedstawić swój pomysł na to w jaki sposób oszczędzać wodę i zadbać o to by jej nie zabrakło. Dzieci pracując w grupach, mają do wyboru różne materiały, miały możliwość stworzenia wodnego świata.

Przeprowadzone zajęcia pozwoliły uświadomić przedszkolakom, że woda warunkuje życie człowieka i nie da się jej niczym zastąpić. Wszyscy zgodnie stwierdzili, że woda jest największym skarbem i każdy z nas powinien ją chronić.