Z Misiem Uszatkiem w MUZEUM - podsumowanie programu

Za nami ostatni przystanek w podróży z Misiem Uszatkiem do krainy kultury i sztuki.
Tym razem przedszkolaki zapoznały się z wyjątkowym miejscem, jakim jest muzeum.

Nazwa „muzeum” pochodzi od od greckiego słowa „museion” czyli świątynia Muz.
Jest to instytucja gromadząca przedmioty uznane za ważne dla historii kultury, sztuki, nauki i przyrody.

Wśród wielu instytucji kultury, które mieliśmy okazję poznać w ciągu tego roku, ważnym miejscem edukacji kulturowej,
estetycznej, artystycznej, historycznej i naukowej jest właśnie muzeum.

Muzeum jako instytucja kultury służy ośmielaniu do twórczości, wspierając działania twórcze, działając na widza motywująco.
W każdej dziedzinie edukacji głównym zadaniem wychowania do twórczości jest ośmielanie i pogłębianie wiary we własny potencjał twórczy oraz zachęcanie do wykorzystywania własnych sił i możliwości do podejmowania inicjatyw twórczych.

To, o czym mówimy, to nic innego jak edukacja artystyczna, która dostarcza różnych kompetencji, a w szczególności
rozwija wrażliwość poznawczą, kształtuje kompetencje społeczne, uczy empatii, wnikliwiej obserwacji, ale też ekspresji oraz wyrażania własnych myśli i odczuć w różnorodny sposób.
Edukacja kulturalna, w tym artystyczna prowadzona jest dzisiaj w różnych przestrzeniach, często celowo przygotowanych i zaaranżowanych, które pozwalają doświadczać, odkrywać, przeżywać, tworzyć i snuć refleksje.

Twórczość i kreatywność wpisują się w działania artystyczne i edukację kulturalną, która służy integralnemu rozwojowi osobowości.

Dlatego też, na zakończenie całego cyklu naszego programu, chcieliśmy, aby zgłębiane zagadnienie, którym w tym wypadku jest instytucja muzeum, było dziełem naszych podopiecznych. Samodzielne wykonanie eksponatów, stworzenie przestrzeni na której owe eksponaty mogłyby być wystawione i podziwiane, wydało nam się fantastyczną formą podsumowania, a jednocześnie zachętą do kreatywności.

Trzeba przyznać, że efekt końcowy okazał się spektakularny!

Gdyż oprócz zajęć tematycznych, wystawa, którą udało nam się stworzyć z dzieł wykonanych przez naszych podopiecznych, niosła za sobą nie tylko walory estetyczne czy dodatkową dawkę wiedzy, ale także, a może przede wszystkim, dała powód do dumy samym autorom, których dzieła podziwiane były nie tylko przez kolegów i koleżanki ze swojej a także innych grup,
ale także przez rodziców i pracowników naszej placówki.

Szczegółowe fotorelacje z zabawy tematycznej pt." Wizyta w Uszatkowym MUZEUM", można zobaczyć w zakładkach poszczególnych grup:

Krasnale

Motylki

Muchomorki

Pszczółki

Misie

To był rok pełen wspaniałych działań związanych z poznawanymi dziedzinami kultury i sztuki. Był to także bardzo twórczy rok, gdyż sam temat projektu obligował nie tylko do zapoznania się ze znaczeniem poznawanych zagadnień,
ale także do czynnego udziału w dedykowanych im aktywnościach, często twórczych.

Mamy nadzieję, że całoroczna przygoda, w której tym razem głównymi bohaterami były tak podniosłe dziedziny, nie tylko wyposażyła naszych podopiecznych w wiele nowych i ciekawych wiadomości, ale także stała się pretekstem do twórczych, ciekawych i niecodziennych aktywności także poza murami naszego przedszkola:)