Zimą pomagamy zwierzętom

Biegały ptaszki, biegały
Po śniegu jak płótno białym,
Stukały dzióbkiem w okienko:
– Rzućcie nam ziarenko!

Ziemia na kamień zmarznięta.
– Czy o nas nikt nie pamięta?
Wybiegły dzieci z przedszkola,
sypią ziarenka na pole.
Ptaszki ziarenka zebrały
i dalej – frrr – poleciały.

T. Kubiak

Za nami wyjątkowy tydzień. Krasnalki po raz pierwszy miały możliwość dowiedzenia się, z czym dla zwierząt wiąże się nadejście zimy. Bo mimo, że dla nas jest to fantastyczny czas na zabawę w białym puchu, to głownie dla ptaków, jest to bardzo ciężki okres.

By lepiej zobrazować problemy z jakimi borykają się ptaki pozostające na zimę w Polsce, przedszkolaki poznały postać wróbelka Elemelka. Na podstawie wysłuchanych przygód tego znanego małym i dużym bohatera, dzieci uczestniczyły w szeregu zabaw dydaktycznych, ruchowych i matematycznych.

Zapoznaliśmy się z nazwami i wyglądem najbardziej charakterystycznych ptaszków, które można zobaczyć zimą, dowiedzieliśmy się jakie pokarmy i pod jaką postacią mogą spożywać ptaszki, ćwiczyliśmy orientację w przestrzeni (nad, pod, w , obok) z wykorzystaniem sylwet poznanych ptaszków i patyczkowych karmników, zbudowaliśmy karmnik z kloców i zamienialiśmy się w ptaszki, które lądują w różnych jego miejscach, a także wykonaliśmy piękne prace plastyczne w czasie których wyklejaliśmy plasteliną sylwety poznanych ptaszków i kawałkami papieru szablony karmnika.

Z racji na niesprzyjające warunki pogodowe, jakie panowały w ostatnim tygodniu, nie mogliśmy wybrać się do ogrodu, by do znajdujących się tam karmników nasypać ziarenek, dlatego postanowiliśmy samodzielnie urządzić stołówkę dla ptaszków. Nawet udało nam się podejrzeć jednego z gości, który odwiedził nasza stołówkę.

Z chęcią będziemy kontynuować jej prowadzenie, dlatego prosimy chętnych rodziców i dzieci o pomoc i wsparcie nas rożnymi rodzajami pokarmów dla ptaszków. Dzieci mogą je przynosić bezpośrednio do sali i wspólnie będziemy dbać o to, by nasi mali przyjaciele nie latali głodni :)