Statystyki

  • Odwiedziło nas: 1678018
  • Do końca roku: 235 dni
  • Do wakacji: 42 dni

Relacja z nadania imienia Misia Uszatka

28 maja 2014 r. na zawsze zostanie w naszej pamięci. Podczas uroczystości w MCK z udziałem Gospodarza Miasta Ruda Śląska Pani Grażyny Dziedzic, nasze przedszkole otrzymało oficjalnie imię Misia Uszatka.

 

Wiadomości Rudzkie

http://wiadomoscirudzkie.pl/aktualnosci/zobacz/3762

Telewizja SFERA

http://www.sferatv.pl/aktualnosci/ruda-slaska/6146-mis-uszatek-patronem.html

 http://www.sferatv.pl/vod/wydarzenia/audycja/3839-wydarzenia-29-maja-2014.html

 

Ma  57 lat. Na co dzień mieszka w sali Krasnoludków, ma klapnięte uszko. Jest ukochanym  przyjacielem  wszystkich dzieci z Miejskiego Przedszkola nr 4. Miś Uszatek, bo o nim mowa, jest ulubieńcem przedszkolaków.

            Miś Uszatek pojawił się na świecie w 1957 roku. Jego twórcami są dwaj panowie: poeta   i bajkopisarz – Czesław Janczarski oraz artysta grafik – Zbigniew Rychlicki.

            Miły i sympatyczny niedźwiadek początkowo gościł w pisemku dla dzieci „Miś”, którego był patronem. Później stał się bohaterem licznych książeczek i filmów.

            Historie Misia Uszatka zawierają wiele treści poznawczych, kształcących  i wychowawczych. Dzięki swoim przygodom Miś pomaga wprowadzić dzieci w świat otaczającej przyrody, świat społeczny, uczy współdziałania w grupie, rozwiązywania dziecięcych problemów, rozbudza w dzieciach ciekawość świata. Uczy prawidłowych zachowań i szacunku do otoczenia. Dzięki temu, iż autor obdarzył go cechami człowieka, pokazuje świat ludzkich uczuć i emocji.

            Przygody Misia Uszatka i grupy jego przyjaciół są pełne humoru, który jest tak bliski dzieciom i który sprawia, ze nauka staje się wspaniałą zabawą. Poznając bliżej Misia Uszatka łatwo zauważyć, iż posiada on wiele pozytywnych cech: zawsze mówi prawdę, uczy dzieci takich wartości , jak przyjaźń, wierność, lojalność, życzliwość, empatia, niesienie pomocy innym. Miś zawsze ma dobre maniery, ma w sobie pogodę ducha, optymizm oraz naturalną potrzebę zabawy i radości, która jest ściśle związana z dzieciństwem. Wszystkie przygody Misia Uszatka zawierają jakieś wychowawcze przesłanie, a każde opowiadanie kończy się nauką, wnioskiem lub przestrogą.

            Nie ma wątpliwości, że Miś Uszatek jest postacią ponadczasową. Wychowało się na mim kilka pokoleń. Także dziś może kształtować gusta i świadomość małych Polaków oraz pomagać w nauce i wychowaniu. Bohater nadal jest idealnym wzorem dla najmłodszych, dlatego każdy  z nich powinien go poznać.

            Prawdą jest, że Miś Uszatek to postać bajkowa, lecz jest znany i lubiany przez dzieci.  Książki Misia Uszatka towarzyszą przedszkolakom przez cały rok, a ich bohater niejako uczestniczy  w codziennych smutkach i radościach. Miś Uszatek jest postacią z którą dziecko może się identyfikować, bo przecież poprzez  bajkowych bohaterów uczymy w przedszkolu poznawania świata.

            Dlatego tez cala społeczność przedszkolna postanowiła, aby to właśnie  Miś Uszatek został patronem Miejskiego Przedszkola nr 4.

            Przygotowania do nadania  imienia rozpoczęliśmy już od 2008 r., przybliżając dzieciom postać Misia Uszatka. Książki Czesława Janczarskiego o Misiu Uszatku, były inspiracją do rozmów, oceny zachowań bohaterów, prac plastycznych, zabaw tematycznych i inscenizacji, różnorodnych konkursów oraz spotkań czytelniczych.

            Od 2009 r. organizujemy  konkursy wiedzy o przygodach Misia Uszatka, oraz konkursy plastyczne dla dzieci i rodziców, wydajemy gazetkę  przedszkolną „Miś Uszatek”.

            Nasze przedszkole istnieje już 37 lat. Przez ten czas na stałe wpisało się w wizerunek Nowego Bytomia, a jego najstarsi absolwenci są już dorosłymi ludźmi. Zależy nam na tym, aby środowisko w którym działamy utożsamiało przedszkole nie tylko z numerem, ale również z postacią Misia Uszatka.

 

 

Gratulacje, życzenia i prezenty.