Kartka dla Misia Uszatka

Postać Misia Uszatka powstała 6 marca 1957 roku. W tym dniu Miś obchodzi swoje urodziny. Każda z grup wykonała kartkę urodzinową, która została wysłana do Studia Małych Form Filmowych, SE-MA-FOR w Łodzi.

Początkowo Miś Uszatek gościł głównie w pisemku dla dzieci Miś, którego był patronem, później stał się bohaterem licznych książek, tłumaczonych również na obce języki. W 1962 powstał pierwszy indywidualny film, według scenariusza napisanego przez Czesława Janczarskiego pod tytułem Miś Uszatek. Prawdziwa eksplozja popularności misia nastąpiła jednak dopiero w 1975 roku, kiedy to Studio Małych Form Filmowych Se-ma-for w Łodzi, na zlecenie Telewizji Polskiej rozpoczęło produkcję lalkowego serialu z Uszatkiem, któremu głosu użyczył Mieczysław Czechowicz. Czesław Janczarski w tym czasie już nie żył i dlatego tematy do scenariuszy, czerpiąc pomysły z opowiadań Janczarskiego, wymyślał najczęściej Janusz Galewicz, występujący też pod pseudonimem Łukasz Czerwiec.

Miś Uszatek jest bohaterem popularnym głównie wśród dzieci w wieku przedszkolnym – takim dzieciom łatwo jest się identyfikować z Uszatkiem, bo z jednej strony przypomina on dostępną wszystkim pluszową zabawkę, a z drugiej strony jest poważnym partnerem, kolegą z przedszkola. Na dodatek jest bohaterem na wskroś współczesnym, nie tylko w zachowaniu czy języku, ale i w ubiorze.